Gdzie na majówkę?

Za kilka dni rozpocznie się majówka - czyli ulubiony weekend wszystkich Polaków. Przygotowaliśmy zestawienie kilku najciekawszych wydarzeń z Księstwa i okolic. Każdy znajdzie coś dla siebie.

1. Zlot Motocykli w Świebodzicach - 29.04.2017

To wydarzenie, które ma wierne grono wielbicieli. Zlot motocykli, quadów, pojazdów militarnych już po raz VII zagości na świebodzickim Rynku. Zapraszamy tradycyjnie od godz. 15:00.

W programie imprezy jest poświęcenie pojazdów a także widowiskowy przejazd ryczących i trąbiących maszyn ulicami miasta, pod hotel Księżyc.

Dodatkową atrakcją tegorocznej edycji będzie plenerowa wystawa zabytkowych motocykli, mopedów, skuterów i motorowerów, zbieranych i z pasją odnawianych przez świebodziczanina pana Piotra Sosika. Zapraszamy do jej oglądania od godz. 13:00 do 16:00.

Na wydarzenie zapraszają: Burmistrz Miasta Bogdan Kożuchowicz i Dariusz Stańczyk hotel Księżyc.

SZCZEGÓŁY WYDARZENIA

 

2. Rajd Arado - 28.04 - 03.05.2017 - Kamienna Góra, Bolków, Karpacz, Kowary, Jelenia Góra, Zamek Czocha

28.04. (piątek) – Zamek Czocha:
Nocne zwiedzanie Zamku.

29.04. (sobota) – Zamek Czocha:
Godz. 11.00 – Całodniowy pokaz sprzętu, mundurów i broni na dziedzińcu zamkowym.
Nocne zwiedzanie Zamku.

29.04. (sobota) – Kamienna Góra:
Godz. 11.00 – Defilada ulicami miasta przez rynek nad Zalew.
Godz. 14.00 – Widowisko historyczne „Czas Bohaterów” (teren nad Zalewem).
Godz. 15.00 – Piknik militarny nad Zalewem.
Godz. 18.00 – Ognisko integracyjne z udziałem mieszkańców i gości miasta (teren nad Zalewem).

Dodatkowa atrakcje w Kamiennej Górze:
29.04. (sobota) – Nocny spektakl historyczny w podziemiach Arado "Faszystowska mać!". Wejścia co godzinę, od godz. 19:00
30.04. (niedziela) – Nocny spektakl historyczny w podziemiach Arado "Faszystowska mać!". Wejścia co godzinę, od godz. 19:00

30.04. (niedziela) – Miszkowice i Lubawka:
Godz. 11.00 – Pokaz historyczny w „Gościńcu nad Bukówką” (Miszkowice).
Godz. 13.30 – Prezentacja pojazdów historycznych w Lubawce (park nad Czarnuszką).
Godz. 16.00 – Widowisko historyczne „Pogranicze w ogniu” (teren nad Czarnuszką i Bobrem, przy starej tamie).
Godz. 19.30 – Ognisko integracyjne z udziałem mieszkańców i gości miasta (teren nad Czarnuszką i Bobrem, przy starej tamie).

01.05. (poniedziałek) – Bolków i Karpacz:
Godz. 10.00 – Prezentacja pojazdów historycznych w Bolkowie (rynek).
Godz. 12.30 – Widowisko historyczne „Orły w Bolkenhein” w Bolkowie (rynek).
Godz. 17.00 – Widowisko historyczne „Aleja snajperów” w Karpaczu (deptak).
Godz. 17.30 – Prezentacja pojazdów historycznych w Karpaczu (ul. Mickiewicza).

02.05. (wtorek) – Kowary i Jelenia Góra:
Godz. 11.00 – Piknik militarny w Kowarach (deptak).
Godz. 16.30 – Widowisko historyczne „Ostatnie godziny Schmiedeberg” w Kowarach (deptak).
Godz. 20.00 – Widowisko historyczne „Wilkołajki w Hirschberg” w Jeleniej Górze (deptak).
Godz. 20.30 – Prezentacja pojazdów historycznych w Jeleniej Górze (rynek).

03.05. (środa) – Jelenia Góra:
Godz. 10.00 – Przejazd kolumny pojazdów historycznych ulicami Jeleniej Góry.
Godz. 11.30 – Piknik militarny w rejonie Podziemi Time Gates (Wzgórze Kościuszki).
Godz. 14.00 – Widowisko historyczne „1945: Wrota Czasu” (Wzgórze Kościuszki).

SZCZEGÓŁY WYDARZENIA

 

3. Diesel Fest. Kolejowa Majówka w Jaworzynie Śląskiej, 29.04 - 07.05.2017

Jak co roku na przełomie kwietnia i maja Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku zaprasza do udziału w Diesel Feście, festiwalu lokomotyw spalinowych. W tym roku szykuje się wyjątkowo długa i obfitująca w kolejowe okazy edycja. W dniach 29.04.2017 – 7.05.2017 (9 dni!) na terenie naszej muzealnej bocznicy kolejowej zaprezentują się zabytkowe i współczesne lokomotywy spalinowe.

W festiwalu wezmą udział m.in.: autobusy szynowe SN80-12 oraz M262.0, lekkie lokomotywy spalinowe 409Da-1, Ls60-5927 (SMK Jaworzyna Śląska), 410D-51 oraz DEUTZ OMZ122R 33124. Wagę ciężką reprezentować będą lokomotywy ST43 (PKP CARGO) i SM30-534.

Przez wszystkie dni Diesel Festu odbywać się będą przejazdy po naszej muzealnej Trasie Parowozowej realizowane przez poszczególne lokomotywy spalinowe biorące udział w wydarzeniu. Przejazdy odbywać się będą o każdej pełnej godzinie. Przejazdom towarzyszyć będą prezentacje wybranych lokomotyw na obrotnicy i hali parowozowni, z możliwością ich zwiedzania.

Na majówkę zaprasza Zespół Muzuem

SZCZEGÓŁY WYDARZENIA

 

4. Festiwal Kwiatów i Sztuki w Książu - 29.04 - 03.05.2017

Majowy „Festiwal Kwiatów i Sztuki” to święto wiosny, którą witamy w Książu naprawdę hucznie! Girlandy kwiatów, zachwycające aranżacje florystyczne, niesamowite występy artystyczne, pokazy i animacje, tańce dworskie oraz warsztaty formowania drzewek bonsai.

Sztandarową atrakcją festiwalu są aranżacje florystyczne w zamkowych wnętrzach. Przez 4 dni, 30 utalentowanych florystów ze Stowarzyszenia Florystów Polskich będzie tworzyć niezwykłe kompozycje kwiatowe specjalnie dla gości wydarzenia. Tegorocznym motywem festiwalu został „Tajemniczy ogród” i właśnie on powstanie w książańskich salach.

Jak każdego roku do zamku przybędzie również ponad 250 wystawców, a wraz z nimi wielu ogrodników, rękodzielników, jubilerów i gastronomów. Przed odwiedzającymi ukazany zostanie szeroki wybór roślin, cebulek kwiatowych, drzewek, storczyków, ziół, ceramiki, produktów regionalnych i przedmiotów artystycznych: obrazów, biżuterii, dekoracji, minerałów. Nie zabraknie również winnic, miodów, produktów naturalnych i… na pewno nie zabraknie niczego!

SZCZEGÓŁY WYDARZENIA

 

5. X Majówka w Srebrnej Górze - Święto ludzi pracy po pracy, 01.05.2017

Tegoroczne święto ludzi pracy po pracy to kolejna edycja organizowanego od połowy lat 90. wielobarwnego pierwszomajowego pochodu „z przymrużeniem oka” oraz dużej sceny muzycznej, na której w tym roku dużo i kolorowo będzie się działo, już od godziny 14:30. Strefa dla dzieci będzie dostępna od godziny 13:00.

Plenerowa forma Majówki w malowniczej Srebrnej Górze wpisuje się w oczekiwania zarówno tych, którzy wraz z rodzinami skłaniają się ku piknikowej formie spędzania czasu, jak i liczących na żywiołową zabawę pod sceną. Kompilacja muzycznych stylów na ten rok oszałamia, ale także podkreśla wyjątkowy charakter imprezy. Na scenie spotkają się m.in. Splendid Sound, Zespół Wychowawczy, SKA Trawnik, Luminis – dając pokaz tańca z ogniem oraz gwiazda wieczoru oraz Mr. Zoob z hitem „Mój jest ten kawałek podłogi”. Nie zbraknie też lokalnych artystów jak Borowianki z Przedborowej, Paulina Prochorowska z Ząbkowic Śląskich czy Pastor ze Srebrnej Góry. Podczas imprezy organizatorzy, jak co roku przewidują wiele dodatkowych atrakcji, m.in. nietypowe konkursy, wydawanie i podbijanie legitymacji Zjednoczonej Rewolucyjnej Republiki Srebrnogórskiej, niezwykłe wystawy tematyczne, atrakcje dla dzieci, catering i wiele innych.

SZCZEGÓŁY WYDARZENIA

 

6. III International Balloon Festival w Krzyżowej, 30.04 - 02.05.2017

Festiwal organizuje Świdnicki Klub Balonowy, a głównym miejscem wydarzeń będzie dziedziniec pałacu rodziny von Moltke, obecnie siedziby Fundacji Krzyżowa. W programie zaplanowano pokazy startów balonów, wieczorne podświetlanie czasz, a przede wszystkim przeloty nad Krzyżową, Dzierżoniowem i w tym roku nowość – loty nad Twierdzą w Srebrnej Górze. Załogi będą rozgrywać szereg konkurencji o puchary starosty świdnickiego, wójtów gmin Świdnica i Stoszowice oraz burmistrza Dzierżoniowa.

Na obserwatorów czekać będą dodatkowe atrakcje: festyn, koncert i dyskoteka pod gwiazdami.

SZCZEGÓŁY WYDARZENIA

 

7. Święto Czekolady w Świebodzicach - 01.05.2017

To już kolejna edycja wyjątkowej, niepowtarzalnej - i bardzo słodkiej – imprezy w naszym mieście.
Wraz z Burmistrzem Miasta Bogdanem Kożuchowiczem oraz firmą Śnieżka-Invest zapraszamy 1 maja do Parku Miejskiego w godz. 14:00-19:00. Szykuje się naprawdę moc atrakcji, bo świętować będziemy 70-lecie najsłynniejszego cukierka ze Świebodzic – czyli Michałka.

W programie m. in.: przedstawienie dla dzieci w wykonaniu Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu, wioska olimpijska, mega gry planszowe dla najmłodszych, fotoboksik, kącik małego artysty, czekoladowe konkursy, czekoladowa biżuteria, wielkie bańki mydlane a do tego mnóstwo słodkości pod różnymi postaciami (wata cukrowa, rurki, gofry, popcorn – rzecz jasna o smaku czekolady), i coś oryginalnego „na ząb” – na naszym festynie zaparkują food trucki z pysznym tajskim i włoskim jedzeniem.

Bawimy się do wieczora w świetnych humorach i towarzystwie bajkowych postaci: Króla Juliana, Scooby Doo, Hello Kitty czy Kubusia Puchatka i Tygryska.

SZCZEGÓŁY WYDARZENIA

 

8. Samochodowa Majówka w Starej Kopalni - 01.05 - 03.05.2017

Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu na długi majowy weekend przygotowało niezwykle ciekawą propozycję dla całych rodzin. Trzydniowe święto motoryzacji pod nazwą Moc Maszyn. Każdy dzień to inne pojazdy, atrakcje i zabawy.
1 maja to dzień pojazdów specjalistycznych, 2 maja to dzień dedykowany pojazdom rajdowym, natomiast ostatni dzień majówki jest dniem pojazdów zabytkowych.

Przez wszystkie trzy dni naszej zabawie będzie towarzyszyć muzyka DJ'a. Przewidziana została również strefa gastronomiczna.

Wałbrzych to niewątpliwie miasto motoryzacji. To będzie wielkie motoryzacyjne święto, do którego zachęcamy wszystkich mieszkańców Aglomeracji Wałbrzyskiej oraz turystów. Co ważne - wszystkie atrakcje są bezpłatne. Na uczestników konkursów czekają ciekawe nagrody. W tych dniach Stara Kopalnia jest również otwarta dla zwiedzających.

SZCZEGÓŁY WYDARZENIA

 

9. Wyścig Kolarski "Jaworska Pajda Chleba" 05.05.2017

Serdecznie zapraszamy mieszkańców Jawora i okolic, oraz wszystkich pasjonatów kolarstwa do udziału w wyjątkowym wyścigu szosowym dla amatorów, który odbędzie się 5 maja w ramach CCC TOUR - Grody Piastowskie 2017. Chleb jaworski smakuje wyśmienicie, szczególnie po takim wysiłku fizycznym. Zapraszamy do udziału i kibicowania.

Start i meta zorganizowane będą na jaworskim rynku. Właśnie przy Ratuszu, w ramach Małych Grodów Piastowskich najmłodsi adepci kolarstwa wykonają rundę honorową.

SZCZEGÓŁY WYDARZENIA

 

10. Obchody 3-Maja w Jaworze

Burmistrz Miasta Jawora Emilian Bera zaprasza na obchody Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja. W programie m.in. występ taneczny Zespołu Tańca Narodowego i Estradowego "Krąg" oraz pieśni patriotyczne w wykonaniu Chóru "Albertówka". 

 SZCZEGÓŁY WYDARZENIA

 

balloon.jpgsrebrna_gora.jpgJawor_-_Wyscig_Kolarski_JPCH.jpgksiaz.jpgczekolada.jpgmotocykle.jpgdiesel_fest.jpgsamochodowa.jpgJawor_-_3_Maja.jpgrajd_arado.jpg

Atrakcje turystyczne

12

Restauracje

14

Hotele

10